blog-3

Sistem Yöneticisi

3.05.2019 18:07:20

Bulut Bilişim Türleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Basit tanımıyla internet üzerinden bilgi işlem hizmetlerinin sunulması anlamına gelen bulut bilişimde, bulut kaynaklarını uygulamanın farklı yolları bulunmaktadır. Bunlar; genel bulut, özel bulut ve hibrit buluttur. Her üç senaryo da maliyet verimliliği, performans, güvenilirlik ve ölçeklenme konusunda farklı seviyede faydalar sağlar. Bu noktada seçeceğiniz metod işletmenizin gereksinimlerine bağlıdır.

 

Genel Bulut

Genel bulut, BT hizmetlerinin internet üzerinden sağlandığı bulut bilgi işlem modelini ifade eder. Hizmet; tüketilen bilgi işlem kaynaklarına bağlı olarak ücretsiz, “freemium” (belli servislerin, belli bir noktaya kadar ücretsiz olması, ek özelliklerden para alınması) ya da aboneliğe dayalı bir teklif ile ücretlendirilmiş olabilir. Bilgi işlem işlevselliği; e-posta, uygulamalar ve depolama gibi yaygın servislerden, yazılım geliştirme ve test için kullanılan altyapı ortamlarına kadar değişiklik gösterebilir. Bulut sağlayıcı; ağ üzerinde bulunan birden fazla kullanıcı arasında paylaşılan bilgi işlem kaynakları havuzunu geliştirmek, yönetmek ve korumaktan sorumludur. Genel bulut çözümünün belirleyici özellikleri arasında düşük maliyetli, abonelik tabanlı fiyatlandırma katmanında sunulan BT destekli hizmetler için yüksek esneklik ve ölçeklenebilirlik bulunur. En popüler bulut bilişim servisi olan genel bulut, her boyuttaki kuruluşun artan ihtiyaçlarını karşılamak için çözümler ve bilgi işlem kaynakları açısından geniş seçenekler sunar.

Genel bulutun birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle, genel bulut için donanım veya yazılım satın almak gerekmemektedir ve yalnızca kullandığınız servis için ödeme yaparsınız. Ayrıca, geliştirme ve bakım, servis sağlayıcınız tarafından sağlandığı için bu konuda ek bir kaynak ayırmanız gerekmez. Bununla birlikte iş gereksinimlerinizi karşılamak üzere isteğe bağlı kaynaklar ve ek servisler mevcuttur. Bunların yanında geniş bir sunucu ağı arızaya karşı garanti sağlar.

 

Özel Bulut

Özel bulut çözümleri, tek bir kuruluş veya işletmeye adanmıştır ve genellikle genel buluttan daha fazla, belirli güvenlik kontrolüne sahiptir. Veri regulasyonlarına uyması gereken birçok sağlık kurumu, finans şirketi, kimi diğer sektörler özel bulut kullanır. Özel bulut çözümleri, kuruluşun sahip olduğu veya kontrol ettiği altyapıyı kullanır veya belirli kriterleri yerine getiren sözleşmeli tedarikçi tarafından sağlanan özel altyapı kullanılabilir.

Özel bulutun ticari kuruluşlar için sağladığı avantajlar arasında şunlar bulunur:

  • Diğer kuruluşlar tarafından erişilemeyen özel ve güvenli ortamlar sağlaması.
  • Kurumlar, benzersiz iş gereksinimlerine dayanarak güvenliği özelleştirmek için protokoller, yapılandırmalar ve önlemler uygulayabileceğinden dolayı, sıkı regulasyonlara bu şekilde uyum sağlayabilir.
  • Güvenlik ve performanstan ödün vermeden öngörülemeyen talepleri karşılamak üzere yüksek ölçeklenebilirlik ve verimlilik özel bulutta sağlanabilir.
  • Yüksek SLA (Hizmet Seviyesi Anlaşması) performansı ve verimliliği.
  • Kurumun sürekli değişen iş ve BT gereksinimlerine bağlı olarak altyapıyı dönüştürme esnekliği.

 

Hibrit Bulut

Genellikle “iki dünyanın da en iyisi” olarak adlandırılan hibrit bulutlar, kurum içi altyapısını veya özel bulutları genel bulutlarla birleştirerek, kurumların her iki bulutun da avantajlarından yararlanmasına olanak tanır. Bir hibrit bulutta veriler ve uygulamalar daha fazla esneklik ve daha fazla dağıtım seçenekleri için özel ve genel bulutlar arasında geçiş yapabilir. Örneğin, web tabanlı e-posta gibi yüksek hacimli, düşük güvenlik ihtiyaçları için genel bulutu; finansal raporlama gibi hassas, iş açısından kritik olan işlemler için özel bulut kullanılabilir.

 

Hibrit bulutun ticari kuruluşlara sağladığı avantajlar arasında şunlar bulunur:

  • İş yüklerini güvenlik, performans ve maliyet gereksinimlerine bağlı olarak genel ve özel altyapı ortamlarında dağıtabilmek kabiliyeti.
  • Genel bulut ortamlarının ölçeklenebilirliliğinden faydalanmak.
  • Hizmetler, genel ve özel veri merkezlerinde birden fazla veri merkezine dağıtıldığından dolayı servislerde aksama kolay kolay yaşanmaz.
  • Yatırım maliyetlerinden kaçınmak için sıradan iş yükleri ekonomik genel bulut altyapısı üzerinden sağlanırken, hassas BT iş yükleri özel bulutlardaki özel kaynaklarda çalıştığından dolayı sistemin gelişmiş güvenlik yapısı vardır

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor