blog-3

Sistem Yöneticisi

25.01.2019 00:47:36

tor nedir ? tor nasıl kurulur ?

TOR “The Onion Routing” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan, kullanıcıların anonim olarak internette gezinmelerini sağlayan, açık kaynak kodlu bir ağ ve yazılım projesidir. İlk olarak ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı çalışanlarının askeri bir gizli ağ projesi olarak başlamış ancak daha sonra açık kaynak kodu ile herkese açılmıştır. Günümüzde anonim internet gezintileri için kullanılmaktadır. Bir çok STK ve basın kuruluşu gizli bilgi ve belgeleri iletmek için bu ağı kullanmaktadır. 

Tor Nasıl Çalışır ?

TOR, 6000'den fazla TOR sunucusuna sahiptir. Bir TOR eklentsine sahip browser ile gezintiye başladığınızda, TOR yazılımı bu 6000 den fazla TOR sunucusundan hedef ulaşacak şekilde bir yol çizer. Bu genellikle 5-6 katmandan oluşan bir yoldur. Her bir katman bir sonrakine aktararak en son hedefe ulaşılır. Bu katmanlar soğandaki katmanlara benzediğinden, Onion Network olarak adlandırılmıştır. Her bir katman arasında veriler şifrelenerek gittiği için TOR sunucuları oldukça güvenlidir. Her bir TOR sunucusu kendine gelen nokta ve veriyi ilettiği noktanın IP si dışında hiç ver tutmaz. 

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor