blog-3

Sistem Yöneticisi

17.07.2019 00:07:07

6 Adımda Yazılıma Tekrar Motive Olun

Aranızdaki yazılımcı arkadaşlara soruyoruz: önünüzdeki birkaç saati programlamayı öğrenmek için harcayağınıza yemin edip, sonra da kendinizi kedi videolarının karşısında yan gelip yatarken buldunuz mu hiç?

Yazılımla uğraşırken devamlı motive olmak bir mücadeleye dönüşebilir. Hepimiz insanız sonuçta, kafamızı dağıtacak onlarca farklı şeyi anında bulabiliriz. Kod kasmaktan baydığınızda ve uyuştuğunuzda neden böyle hissettiğinizi bulmalı ve bu sebebin üzerine giderek motivasyonunuzu geri kazanmalısınız. Bu sayede boş geçen zamana da ağlamamış olursunuz.

Gelin birlikte kendimize neleri bahane edip bilgisayarın başından kalkıyormuşuz ya da saatler süren YouTube seanslarına dalıyormuşuz görelim.

Başka Yazılımcılarla İletişime Geçmek

Yazılım, içinde büyük miktarda yalnızlık barındırıyor. Tek başına mücadele verirken sıkılıp kafanızın dağılması da işte bu yüzden çok kolay.

Eğer bir komüniteye girerseniz, kendiniz gibi insanlarla tanışıp onlarla kader ortaklığı yapabilirsiniz. Bu bir web sitesinin forumu olabilir, somut olarak insanlarla dışarıda buluşacağınız bir kulüp olabilir; siz nasıl rahat edecekseniz. 

Örneğin Treehouse üyeleri açtıkları tartışma forumunda yeni şeyler öğrenmeye çalışırken birlikte kod kasıyorlar. 

Çıkaracağınız Dersler

 • Sizinle aynı kafada olan insanlarla bağlantıya geçmek iyi gelir.
 • Online forum ve kulüplere üye olabilirsiniz.

Sevmediğiniz Şeylerden Uzak Durmak

Can sıkıntınızın sebebi, size yanlış gelen bir yazılım diliyle uğraşmanız olabilir.

Eğer web tasarımı ilginizi o kadar da çekmiyorsa neden web sitesi yazmak için onca zaman harcayasınız? Kendinizi, yapmak istemediğiniz bir işe zorlarsanız daha da bunalırsınız. Web tasarımıyla aranızdaki gel-gitli ilişkiye son verin ve uygulama yazmak için kolları sıvayın. Kafanızı başka yere çevirin. Kendinizi çok daha iyi hissedecek ve yazılıma yeniden bağlanacaksınız.

Yanlış anlaşılmasın, web tasarımı sadece bir örnekti. Demek istediğimi şu ki her yazılımcı bütün mecralardan keyif alacak diye bir kaide yok. Eğer şu anda uğraştığınız konu için kendinizi zorladığınızı düşünüyorsanız, o işi bırakın ve başka bir alanına kayın. İlginizin neden kaybolduğu çok açık.

Çıkaracağınız Dersler

 • Yazılımın her alanından aynı keyfi alacaksınız diye bir şey yok.
 • Sizi enterese etmeyen şeylerin üzerine gidip kendinizi boşuna germeyin.

Emeklemeden Koşmaya Çalışıyor Olabilirsiniz

Yazılım öğrenmek ve kod yazmak aslında kitap okumaya benzer. 

Diyelim ki elinize bir kitap aldınız ve ilk 5 sayfasını okuduktan sonra sıradaki 10 sayfayı es geçip devam ettiniz. Eğer çok aykırı bir örnek değilse, büyük ihtimalle hikayeden kopmuş bir şekilde hayatınıza devam edersiniz.

Aynı şey kod yazarken de başımıza gelebilir. Eğer gerekli bazı adımları atlayarak ilerlemeye çalışırsak yollarda ışıksız kalabilir ve ne yapacağımızı bilemez bir şekilde can sıkıntısıyla kıvranabiliriz. 

Daha önce bu duruma düşmüş olanlarınız vardır; kendi konforlu alanınızdan bir anda çıkarsanız olacağı bu. Eğer yazdığınız her satırı kontrol eder hale geldiyseniz işin tadı kaçmış demektir. Delirmeniz normal yani.

Alınacak Dersler

 • Fazla hırslanmayın. Ufak adımlarla en baştan başlamak daha iyidir.
 • Çok sıradan olsalar da küçük projelerle bilgilerinizi pekiştirin. Sonra daha büyük işlere atılın.
 • Eğer yazım metodunuz canınızı sıkmaya başladıysa, daha kolay yollar arayın.

 

Kendinize Neden Yazılımla Uğraştığınızı Soruyorsanız

Herkesin programcılığa atılmasının farklı sebepleri vardır. Bir firmada yazılımcı olarak çalışmak istiyorsunuzdur ya da kendi start-up’ınız için öğreniyorsunuzdur veya sadece bir hobi olarak kendinize yeni bir özellik eklemeye çalışıyorsunuzdur. Bunlardan biri ya da birkaçı olabilir, raad olun.

Ama yaptığınız şeyden keyif almıyorsanız, geçen zamanı ve verdiğiniz emeği değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Yazılımla hobi olarak uğraşıyorsanız ama artık bu mücadele anlamsızlaştıysa, bu işi yapmayın yahu. Kendinizi neden zorlayasınız? Eğer yazılımı bir kariyer olarak seçtiyseniz, önünüzdeki bütün engelleri aşacak şekilde kendinizi motive etmeniz gerekiyor. 

Alınacak Dersler

 • Motivasyonunuzun düşüklüğü, amacınızla kaynaklı olabilir. Bunu gidermek için yazılımı bırakmak da bazen doğru karardır.
 • Başaracağınız şeyi düşünmek sizi motive edecektir.

Yeni Şeyler Denemek

Uğraştığınız yazılım dilinden sıkıldınız mı? Belki de yeni şeyler denemenin vakti gelmiştir.

JavaScript ve HTML gibi front-end teknolojileriyle uğraşmaktan bıktıysanız rotayı back-end’e çevirip PHP ve SQL kasmaya başlayabilirsiniz. Bilmediğiniz tarafı öğrenmeye çalışmak size ilginç gelecek ve keyif verecektir. 

Burada derdimiz back-end ya da front-end değil tabii ki. Maksat yeni şeyler denemek. Bu herhangi bir şey olabilir; back-end, front-end, yeni bir yazılım dili, mobil yazılım geliştirme, ne isterseniz.

Alınacak Dersler

 • Can sıkıntınızın sebebi uzun zamandır aynı şeyle uğraşmanız olabilir.
 • Yeni bir yola koyulmak her zaman heyecan verici ve sonsuz fırsatlarla doludur. 

Ara Vermek

Bazı yazılımcılar her gün saatlerce kod yazarlar ve bunu her gün yaparlar. Bu tempo onları çok da mutlu eder. 

Şimdi bunu dedik ama şu da bir gerçek ki ara sıra mola vermek de önemlidir. İlla her gün saatlerinizi ayıracaksınız diye bir kaide yok. Dikkatinizi zaman zaman başka şeylere verip sonra tekrar kodlara dönmek de motivasyonunuzu güçlendirebilir.

Alınacak Dersler

 • Yukarıdaki maddeler işinize yaramadı mı? Bazen yapmanız gereken tek şey biraz verici olmaktır.
 • Her yazılımcının kodla mücadelesi kendine. Kendi kod yazma düzeninizi yaratın ve ona göre hareket edin.

Son Düşünceler

Tabii ki motive olmak tamamen sizin elinizde. Bu makale, size yardımcı olmak için yazılmış olsun; verdiğimiz örneklerin de kesin bir geçerliliği var diyemeyiz. Umarız işe yararlar tabii, orası ayrı.

Tekrar belirtelim; motivasyonunuz düştüğünde bunun sebebini bulmaya çalışın ve sonra o sebebin üzerine gidin. Size uygun gelecek çözüm yolunu bulun. Eminiz ki en kısa zamanda yazılım şevki tam kapasiteyle geri gelecektir.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor