blog-3

Sistem Yöneticisi

9.01.2019 14:08:30

Büyük Bir Siber Saldırı Bir Kasırga Kadar Zararlı Olabilir

Büyük bir siber saldırı bir kasırga kadar zararlı olabilir

Büyük bir bulut hizmetleri sağlayıcısına karşı başarılı ve büyük bir siber saldırının ekonomik zararı, yıkıcı bir kasırganın mali etkisiyle benzer düzeyde olabilir. 2005 yılında Amerika’yı vuran Katrina kasırgasının ülkeye maliyeti 108 milyar dolar olmuştu. Ancak bir uzmana göre büyük bir siber saldırı, bu kasırgadan daha yüksek maliyetli olabilir.

Marsh Global Risk Kurumu Başkanı John Drzik; “Saldırganların büyük bir bulut sağlayıcısını ele geçirmesi durumunda, zarar 50 milyar dolar ile 120 milyar dolar arasında olacaktır.” dedi. Ayrıca Drzik, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Global Risk Raporu 2018 lansmanında yaptığı konuşmada siber saldırıları, doğal felaketlerin ve iklim değişikliklerinden sonraki toplum için en büyük üçüncü risk olarak açıkladı.

2017 yılı değişen hava koşulları ve doğal felaketlerin insanlığa maliyeti açısından rekor bir yıl olmasına rağmen, siber saldırıların ekonomik zararı, küresel anlamda daha büyük bir etkiye sahipti. Ancak, siber saldırılardan kaynaklanabilecek potansiyel hasarlara rağmen, hükümetler ve destekleyici kurumlar, siber saldırılara karşı doğal afetlerle uğraşmaktan daha donanımlı değiller. Siber saldırılar için FEMA’da (Federal Emergency Management Agency) bit tepki takımı var, ancak ajansın diğer bölümleri kadar büyük değil.

Drzik, “Ulusal siber saldırılara karşı tepki üzerine odaklanan gönüllü kuruluşların yanı sıra devlet kurumları da var. Ancak bu kurumlara, doğal afet kurumları hakkında çalışma yapan kurumlara göre çok daha az kaynak ayrılıyor. Bu kurumların belli miktarda kapasiteleri var, fakat önemli derecede büyüyen bir riske karşı ne yapmaları gerektiği hakkında yeterli fikre sahip değiller.” dedi.

WEF raporunda da vurgulandığı gibi iklim değişikliği ve doğal afetler gibi, siber saldırıların da küresel bir mesele olduğu açık. Ancak, mevcut jeopolitik çevrede ulus devletlerinin bir araya gelerek, siber saldırılara karşı iş birliği yapmalarına engel oluşturan unsurlar var. Ülkeler arası olası bir siber savaşta, Dünya üzerinde neredeyse hiçbir anlaşmanın yapılmamış olması büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Siber Güvenlik konusunda tecrübeli bir yetkili, “Uluslararası protokollerde, siber riskle mücadele henüz ortaya çıkmamıştır. Ancak zamanla bunlar da gerekecektir. Fakat bulunduğumuz jeopolitik iklimde çok taraflı anlaşmalara ulaşmak ne yazık ki zor. Bütün bunlar oluşabilecek siber saldırılara karşı savunma için zorlayıcı bir tablo çiziyor.” dedi.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor