blog-3

Sistem Yöneticisi

3.05.2019 09:39:17

Mobil Uygulamalar Ve Hayatımıza Kattıkları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük yaşamın bir parçası hâline gelen akıllı cihazların bireyler tarafından farklı amaçlara yönelik olarak kullanılması mobil uygulamaların çoğalmasında ve geliştirilmesinde öncü olmuştur. Mobil teknolojinin hayatımızda edindiği yer gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. 2016 yılı itibariyle yaklaşık 1 milyar akıllı telefon satılmıştır. 2017 yılına gelindiğinde uygulama mağazalarından indirilecek uygulama sayısının 269 milyona ulaşması beklenmektedir. Ücretsiz uygulamaların yanı sıra ücretli uygulamalar da çok talep görmektedir. 2013 verilerine göre uygulama mağazalarından yaklaşık 93 milyar ücretsiz, 10 milyar ücretli uygulama indirilmiştir. 2014 yılı verilerine göre yılsonu itibariyle Google’ın Play Store mağazasında 1 milyon 300 bin uygulama bulunmaktadır. Şu anda küresel pazarda Android, uygulama yazılımı alanında %78’lik payıyla lider konumunda ve Apple App Store 1,2 milyon uygulamasıyla %15,6’lık bir pazar payına sahiptir. Windows Phone ise 300.000 uygulamasıyla üçüncü sırada yer almaktadır.

 

Taleplerin ve ilginin artması mobil uygulama geliştiricilerini, eğitimden sağlığa, eğlenceden kültür – sanata kadar pek çok alanda uygulamalar tasarlamaya yönlendirmiştir. Gelişen teknolojiye, değişen kullanım alışkanlıklarına ve kullanıcı taleplerine ayak uydurmak amacıyla pek çok firma, e-ticaret mağazası ve hizmet sağlayıcısı mobil uygulama geliştirme yoluna gitmiştir. Bu bağlamda film, dizi seyretme, müzik dinleme ve oyun gibi eğlenceye yönelik uygulamaların yanı sıra ünlü sosyal platformlar, mesajlaşma uygulamaları, e-ticaret uygulamaları, mobil bankacılık hizmetine yönelik uygulamalar da oldukça yaygındır. Ayrıca harita ve yön bulma uygulamaları, zamanlayıcı, hatırlatıcı ve planlayıcılar, elektronik günlükler, ders notları, yemek tarifi, makyaj, mobilyacılık gibi konulara yönelik öğretici uygulamalar; kalori hesabı, yeme – içme kontrolü, tansiyon ölçer, adım sayacı gibi sağlık alanındaki uygulamalar; fotoğraf, müzik ve video düzenleme programları, çizim, ses kaydı yapmaya yarayan uygulamalar, simülasyon uygulamaları gibi daha pek çok alanda uygulamalara ulaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra cafe – restoran gibi sipariş üzerine çalışan firmaların ve kargo firmalarının sipariş takip hizmetlerine yönelik uygulamaları; belediyeler, valilikler gibi kamu kuruluşlarının vatandaşları bilgilendirmek için hazırladıkları uygulamalar; ulaşım kartı, elektronik bilet gibi taşımacılık gereçlerine para yükleme, bakiye sorgulama amacıyla geliştirilen uygulamalar da günlük hayatı kolaylaştırmaya yönelik uygulamalardandır.

 

Gelişen teknoloji kullanıcıların firmalar tarafından hazırlanan uygulamalarına ulaşmasını sağlamanın yanı sıra kendi uygulamalarını geliştirebilmelerine de olanak sağlamıştır. Android ve Iphone uygulama geliştirme platformları ile ileri programlama bilgisine sahip olmayan kullanıcılar bile düşük bütçelerle profesyonel uygulamalar geliştirebilmektedir.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor