blog-3

Sistem Yöneticisi

31.07.2019 09:52:31

Spam Nedir? Spam Score Nasıl Azaltılır?

Spam; kelime anlamı olarak “istenmeyen” biçiminde özetlenebilir. Spam kavramının internet teknolojilerinde iki boyutu vardır. Bunların birincisi hepimizin yakından tanığı spam postalardır. Her ne kadar bu alanda bir çok uygulama geliştirilmiş olsa da henüz tam anlamıyla engellenebilmesi söz konusu değildir. Spam filtreleri ile global düzeyde engelleme araçları kullanılarak bunun önüne geçilmeye çalışır.

İkinci spam kavramı ise web sitelerinin seo uygulamalarında karşılaştığımız spam durumudur. Sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını isteyen site sahipleri bunun için sitelerinde anahtar kelime ve linkler kullanırlar ki, günümüzde Google’ın bu alanda etkin biçimde kullandığı, Panda, Penguin ve Hummingbird araçları bu uygulamaları kolayca saptayabilir ve ortaya çıkan spam oranına bağlı olarak sitelere cezalar verir. Esasında spam kavramının en tehlikeli boyutu da budur. Spam Score sıfır veya sıfıra en yakın düzeyde olmalıdır.

Spam Score Nasıl Ölçülür?

Spam score ölçmek için gelişmiş araçlara ihtiyaç duyarsınız. MOZ sitesi bu noktada sitenizi analiz ederek size bilgi verebilir. Tabii MOZ araçlarının bir boyutundan sonra ücret ödemeniz gerekli ki, spam score yüksekliğinin sitenize vereceği zarar dikkate alındığında bu maliyet göze alınmalıdır demek doğru olur. Bunun için elbette farklı kaynakları da kullanabilirsiniz ancak, en verimli araç MOZ olacaktır.

Spam Score Neye Göre Oluşturulur?

Web sitesi spam score değerinin oluşturulmasında birçok parametre söz konusudur. Öncelikle web sitesine gelen ve çıkan bağlantıların ölçülmesi ile bir değer ortaya çıkar. Sitenize gelen bağlantıların kalitesi ve bu linkleri veren sayfaların sitenizle alaka düzeyi, spam score değerinin ağırlıklı ölçeğidir. Sitenize alacağınız bağlantıların, eğer sayfa sitenizle doğrudan ilgili değilse, “nofollow” etiketi taşıması, sitenize gelmesini istemediğiniz bağlantıların ise “disallow” edilmesi gerekir. Bu şekilde bu bağlantıların spam score üzerinden etkili olması engellenir. Ayrıca sitenize gelen bağlantı sayısı, rakiplerinizin ortalamasının çok üzerinde ise ve/veya size bağlantı veren siteler çok fazla siteye link gönderiyorsa, bu linkler de spam sayılır.

İçerikte Spam

Web sitelerinin içeriğinde de spam yapılabilmesi mümkündür. Örneğin, bir web sitesinin tamamında çok sayıda bir veya belli başlı anahtar kelimeler tekrarlanıyorsa, bu sitenin spam yaptığı biçiminde kodlanır ve site spam score değeri yükselir. Anahtar kelimeleriniz doğru kullanmanız, bu alanda deneyim sahibi değilseniz seo uzmanlarından bilgi ve destek almanız faydalı olacaktır.

avatar

Ayşegül YILDIRIM

Ergin Yazılım'da destek uzmanı olarak görev yapan Ayşegül, yazıları ile Hosting, Yazılım ve Blog'a destek veriyor.Soru Sor